BEREKET EŞEĞİN OTUNDA GİZLİ

Hacı Mevlut Baba’nın Kayseri’de çok dervişi vardır. Bu dervişlerden biri olan Abdi, Hacı Mevlut Baba’ya dert beyan eder. Kendisinin çok çalışkan olduğunu ama bu çalışmasına karşılık bir türlü bereketi yakalayamadığını ve kıt kanaat geçinmek zorunda kaldığını anlatır. Hacı Mevlüt Baba’dan dua ederek kendisini bu sıkıntıdan kurtarmasını talep eder. Bunun üzerine Hacı Mevlüt Baba Abdi’ye dua eder ama Abdi’nin geçiminde en ufak bir düzelme görülmez.

Hacı Mevlüt Baba bir kış mevsiminde dervişlerini ziyaret ederken yolu Kayseri’ye düşünce Abdi’yi de ziyaret etmek ister. Abdi’nin evinin önüne varınca kapının önünde üşümüş ve açlığı her halinden belli olan bir eşek görür. Abdi misafirlerini eve alırken Hacı Mevlüt Baba’nın ilk emri dışarıdaki eşeğe yem verilmesi ve onun soğuktan korunacak kapalı bir ortama alınması olur. Sohbet sırasında Hacı Mevlüt Baba dışarıdaki eşeğin kime ait olduğunu sorar. Abdi, eşeğin kendisine ait olduğunu ve hayvanı yazın çalıştırıp kışın da yem yemesin diye dışarıya saldığını söyler. Bunun üzerine Hacı Mevlüt Baba “Oğlum! Sendeki bereketsizliğin sırrı eşeğin otunda gizli” der ve orada hazır bulunan dervişlerini de nasihata ortak ederek şunları söyler:

“Hayvanların emrinize verilmesi Allah’ın size olan en büyük nimetlerinden biridir. Eğer hayatınızı kolaylaştıran hayvanları aç ve soğukta bırakırsanız bu nimete nankörlük etmiş olur ve Allah’ın gazabına uğrarsınız. Merhamet edin ki merhamet bulasınız. Hayvanlarınıza en güzel şekilde muamele ediniz ve onların size emanet olduğunu asla unutmayınız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir