ELİNE SAĞLIK HAKKI USTA!

Hakkı Usta İzmir’de su tesisatçılığı yapan temiz bir vatan evladıdır. İşinde mahir, iyi bir usta olmasına rağmen ailesini geçindirebilecek bir kazanç elde edememekten mustariptir. Hacı Mevlut Baba’yı bir ziyaretinde geçim sıkıntısından kurtulması için kendilerinden dua talep eder. Hacı Mevlut Baba kendisine hem dua eder hem de şu nasihatleriyle Hakkı Usta’ya dua edecek kişileri de çoğaltmaktan geri durmaz:

“Evladım! Sana yapılan duaların içindeki en makbul ve büyük olanlarından biri işini yaptığın kişilerin sana olan duasıdır. Geçim sıkıntısından kurtulmana en başta bu dualar vesile olacaktır. Önce pazarlığını yap. İşini bitirmeden de asla para talebinde bulunma. İşini dünyalık bir meşgale olmaktan öte ibadet aşkıyla yerine getir. Sözün senet olsun. İki elin kanda dahi olsa verdiğin sözden dönme. “Eline sağlık Hakkı Usta, ellerin dert görmesin!” demeyen kimsenin parasını da yeme. Alışverişlerinde helalleşmeyi de sakın unutma. Bu söylediklerimi kendine rehber edinen usta Allah’ın (c.c.) izni ve yardımıyla hiçbir zaman geçim derdi çekmez.”

Hakkı Usta, Hacı Mevlut Baba’nın huzurundan ayrılmasından itibaren bu düsturlara harfiyen riayet eder. Hakkı Usta’nın, Hacı Mevlut Baba’nın nasihatleri doğrultusunda hareket etmesi çok geçmeden onu geçim sıkıntısından kurtarmakla kalmaz bol kazançlı bir hayat tarzına da kavuşturur.

Arkadaşları onu bazı zamanlar deneseler de Hakkı Usta, öğrendiklerinden asla ödün vermez.

Tasavvuf bize her anımızı ibadet aşkıyla yaşamayı öğretti. “Tarikata ne gerek var?” diyenlere “Keşke Hacı Mevlut Baba’mı tanısaydınız!” diyesim geliyor…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir