İNSANIN AKLI MAKAMIYLA VEYA PARA KAZANMASIYLA DEĞİL PARA HARCAMASIYLA ÖLÇÜLÜR

Hasan ve Hüseyin, Gümüşhane’de yaşayan iki kardeştir. Hasan bir ilkokulda hademelik yapar; küçük kardeşi Hüseyin ise başka bir okulda müdür olarak hayatını sürdürür. Birgün iki kardeş methini duydukları Hacı Mevlut Baba’yı ziyaret eder ve Ondan tarikat dersi alırlar. Üç yıl sonra Hasan’ın maneviyatı eskiyle kıyaslanmayacak ölçüde büyük gelişim gösterir. Bu değişim herkes tarafından gözlemlenirken, Hüseyin’in yerinde sayması da dikkatlerden kaçmaz. Oysa ki Hüseyin de Hacı Mevlut Baba’dan aldığı dersleri Hasan gibi harfi harfine yerine getirmektedir.

İki kardeş hem bu durumun sırrını öğrenmek hem de özlem gidermek için Hacı Mevlut Baba’yı ziyaret ederler. Huzurda durumu lisan-i hal ile Hacı Mevlut Baba’ya anlatırlar. Hacı Mevlut Baba, Hasan ve Hüseyin’i dinledikten sonra “Hasan, Hüseyin’den daha akıllı olduğu için tarikatta daha hızlı yol aldı. Bu gayet normaldir” der. Hasan’ın “Bu nasıl olur? Ben hademeyim Hüseyin ise müdürdür” şeklindeki şaşkınlığını da Hacı Mevlut Baba şu açıklamasıyla giderir:

“Evladım! Akıl makamla veya para kazanmakla ölçülmez. Akıl, para harcamakla ölçülür. Hüseyin, para harcamasını bilmiyor. Müsrif olan hanımının her isteğine boyun eğerek habire borca giriyor. Bu yüzden de kafasını binbir türlü düşünce sarıyor. Kafasında huzur olmayan manevi yolda ilerleyemez. Vücudun merkezi beyindir. Onu lüzumsuz işlerle meşgul edersen hiçbir organın düzgün çalışmaz. Hasan’ın hanımı çalışkan. Ekiyor, biçiyor, hayvanlara bakıyor… Böylece hem kendi hem de Hasan mutlu ve huzurlu oluyor. Hüseyin’in hanımı tembel, kapı kapı dolaşıyor. Akşam da ‘kaymakamın hanımında bu var, hâkimin evinde şu var’ diyerek Hüseyin’i borca sokuyor. Hayatı hem kendine hem de Hüseyin’e zehir ediyor. Tarikatta Hasan’ın Hüseyin’den daha hızlı yol katedişinin sebeb-i hikmeti budur.”  Buyurur.

Mülkiyeli Mustafa ODABAŞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir